Yüksel KORKMAZ

+90 506 261 70 70

7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz

Karşınızda Windows Phone 8 Üzerinde Yeni Office

Ekim ayında yeni Office’i sizlere duyurmuş olduğumuz ve tüm dünyada piyasada yerini almaya başlayan Windows Phone 8′ler üzerinde önceden yüklenmiş olarak geliyor.

Bu yolculuğa çıkarken 5 net hedef belirlemiştik:

  1. Tüm Office belgeleriniz, istediğiniz her yerden ve her zaman sizinle
  2. Office belgelerinin tüm telefonlarda en iyi şekilde gösterimi
  3. Tüm notlarınız; tek bir yerde ve her yerde sizinle
  4. Mobil cihazınız üzerinden etkin iletişim ve birlikte çalışma
  5. Tüm telefonlarda dünya çapında en hazır Office deneyimi

Tüm Office belgeleriniz istediğiniz her yerden ve her zaman sizinle

İster SkyDrive ister Office 365 kullanıyor olun, Office içeriğinize erişmek telefonun kullanımı kolay olanaklarından birisi. Windows Phone 8′in otomatik keşfetme özelliği hesaplarınızla bağlantı kurmanızı sağlar ve bu sayede herhangi bir yer ve zamanda işlerinizi yapabilirsiniz.

Microsoft Word, PowerPoint ve Excel için bir arada erişim özelliği olan Office Hub, basit ve akıcı bir navigasyonla yeniden tasarlandı. SkyDrive, Office 365 ve SharePoint üzerinde kişisel ve iş ile ilgili belgelerinizi bulmak ve erişmek de son derece kolay ve sezgisel hale geldi.

Office 365′te belgeleriniz, farklı cihazlar kullanıyor olsanız dahi “sizinle birlikte gezer.” Bir belgeyi incelemek veya güncellemek için kullandığınız son cihaz ne olursa olsun telefonunuzda, en son kullanılan belgeler arasında listelenir. Outlook Mobile ile açmış olduğunuz e-posta ekleri de otomatik olarak Office hub üzerinde görünür. Ayrıca belgelerinize SkyDrive veya Office 365 üzerinden erişebilir ve başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

Ve tabii ki Office Hub’ın Windows Phone 8 içerisinde gelen ve belgelerinizi bir başka NFC özelliğine sahip cihaz üzerinden telefonunuza dokunarak paylaşmanıza imkân sunan yeni ‘Tap + Send’ özelliğini desteklemesini de sağladık.

Office belgelerinin tüm telefonlarda en iyi şekilde gösterimi

Office içeriğini incelemek Windows Phone 8′in özgün yeteneklerine göre en iyi şekilde ayarlanmış harika ve doğal bir deneyimdir. Basit düzenleme işleri kolayca halledilebilir. Word, Excel ve PowerPoint üzerinde bir dizi fark edilir kullanıcı deneyimi ve içerik tutarlılığı iyileştirmesi ile en iyiyi daha da iyi bir hale getirdik. Tüm uygulamalarınız önceliği içeriğe verir ve harika grafikler sunabilen çok daha iyi yeteneklere sahiptirler.

PowerPoint tüm şekil ve SmartArt grafiklerini sorunsuzca gösterir ve geçiş efektlerinizi ve zamanlama ayarlarınızı doğru olarak kullanır. Eklenen konuşmacı notları ile portre modunun yanında, ayrıca slaytların küçük resimleri de slaytlar arasında geçişleri çok daha kolay hale getiriyor.

 

Excel de yeni ve dikkat çekici özelliklerle geliyor. Çalışma kitapları en son kaydedilen sayfada ve yakınlaştırma seçimine uygun olarak açılıyor ve büyük bir Excel çalışma kitabında navigasyon hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Dokunma deneyimi için yeni oluşturulan tutma yerleri, hücreler arasında seçim yapmayı ve sütunlarla satırların boyutlarını değiştirmeyi son derece kolay hale getiriyor.

 

Küçük ekranda artık yoğun metin içeriğine sahip hücreleri okumak da kolay. Sayfadaki hücreler içerisinde gezinirken ve seçerken yeni okuma panelinin de içeriği güncellenir.

 

Word’de yer alan bu yeni tam ekran okuma modu harika bir özellik: İçerik merkeze yerleştiğinden kontrolleriniz otomatik olarak ortadan kalkıyor. Belge kanvasına dokunduğunuzda ise kontroller tekrar ortaya çıkıyor. Bu şekilde belge içerisinde hızlı navigasyon için ana hat görünümüne geçiş yapabilir, yorumları inceleyebilir veya belgenizi düzenleyebilir, kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz. Bulut bağlantısına sahip belgeniz, ister PC, ister tablet veya telefon, hangi cihazla açmış olursanız olun, okumaya bıraktığınız yerden devam eder.

 

Tüm notlarınız ve fikirleriniz tek bir yerde ve her yerde sizinle

OneNote Mobile artık ayrı bir ürün ve her zaman notlarınızı ve fikirlerinizi tutmak için hazır. Hızla notları, fotoğrafları ve sesli notlarınızı almak için tek yapmanız gereken yeni OneNote kutucuğuna dokunmak. Ayrıca diğer cihazlarınız üzerinde almış olduğunuz notlara da anında erişebilir, spesifik notlarınızı arayabilir ve not defterlerinizde hızla gezinebilirsiniz.

Notlarınız, OneNote 2013, OneNote for Windows Store ve OneNote Mobile üzerinde aynı şekilde görünür ve bu sayede nerede olursanız olun harika ve tutarlı bir deneyim elde edersiniz. Tablet PC’nizde bir kalem ile almış olduğunuz mürekkep not ve açıklamalar bile telefonunuzda mükemmel bir şekilde görüntülenir.

OneNote Mobile hem genel hem de ileri seviye kullanıcılara uygundur. Telefonlarında not almak isteyen kullanıcılar Quick Notes başlangıç deneyimini kullanabilir. Notlarını zaten not defterlerinde alan ileri seviye kullanıcılar ise küçük ekranlar için özel olarak ayarlanmış yeni navigasyondan yararlanabilir.

 

En harika yeni özelliklerden birisi ise sesli notlar alabilmek. Sesli notlar yeni Hızlı Notlar bölümüne eklendi ve yazılı metinin yanında sesli notları oynatma özelliğine de sahip. Telefonunuz kilitliyken bile bir not veya hatırlatıcıyı söyleyerek yazdırabilir ve spontane gelişen fikirlerinizi her zaman saklayabilirsiniz.

Ve tabii ki hiçbir uygulama yapılacaklar listelerini hazırlamayı OneNote kadar kolaylaştıramıyor. Bir onay kutusu oluşturmak tek bir dokunma ile mümkün. Simgeyi orta kısımdan sola alarak yazı yazarken de dokunmayı daha da kolay bir hale getirdik.

 

Notlarınıza yeni veya mevcut resimler eklemek için doğrudan OneNote’u veya Fotoğraf Merkezini kullanabilirsiniz.

Tüm diğer Office içeriği gibi OneNote da SkyDrive ve Office 365 ile eksiksiz olarak çalışabiliyor. Yani notlarınıza her yerden pek çok farklı cihaz ile erişebiliyorsunuz. Ayarlar telefonun kolay yapılandırma özelliklerine entegre edilmiş durumda ve not defterlerinizle notlarınıza otomatik olarak erişebiliyorsunuz.

Windows Phone 8 içerisinde yer alan yeni Oda deneyimi aile üyelerinin, arkadaşların ve iş arkadaşlarının özel notlarını paylaşmasını kolaylaştırıyor. Odalar telefonunuzda (ve diğer üyelerin telefonlarında) sadece davetle girilebilen yerler ve özel bir takviminizi, fotoğraf ve videolarınızı, notlarınızı paylaşmanıza ve grup sohbetinizi yapmanıza imkân sunuyor. Bir Oda oluşturduğunuzda paylaşılan bir OneNote not defteri otomatik olarak oluşturuluyor. Ek kimlik doğrulama eforu gerektirmeden sorunsuzca çalışıyor. Yeni notlar eklemek kolay ve bunu Aile Odasındaki herkes yapabiliyor. Bu harika bir özellik.

 

Mobil cihazınız üzerinden etkin iletişim ve birlikte çalışma

Windows Phone 8, tüm mobil cihazlarda en iyi Office iletişim deneyimini sunmaya devam ediyor. Outlook, Windows Phone’a özgü bir özellik olarak entegre e-posta, iletişim kişileri, takvim ve görevler sunuyor. Skype, Lync ve Yammer uygulamaları sayesinde, ses, video, anlık mesajlaşma, e-posta, SMS, beslemeler ve iletişim durumu gibi tüm iletişiminizi görebilir ve yönetebilirsiniz. Herhangi bir erişim kodu yazmak zorunda kalmadan mobil cihazlarınızla toplantılara katılmak kolaydır.

Tüm telefonlarda dünya çapında en hazır Office deneyimi

Windows Phone 8 üzerinde Office, 50 dilde kullanılabiliyor ve karmaşık yazı ve kullanıcı arabirimi yansıtma desteği sunuyor(bakınız Şekil 10). Sağdan sola yazılan dillerde sadece metin düzeni ve metin okuma özellikleri sağdan sola gitmiyor aynı zamanda Kullanıcı Arabirimi bileşenlerinin düzeni de doğal sağdan sola düzene dönüyor.

 

 

Siz de deneyin!

Microsoft Office Windows Phone 8 üzerinde kendisini evinde hissetti ve hizmete hazır! Bu yılın ilerleyen zamanlarında yerel Microsoft Mağazanıza veya telefon satıcınıza giderek kendiniz deneyin. Yeni Nokia, HTC ve Samsung telefonlarının tümünde Office kurulu olarak geliyor. Daha fazla bilgi için Windows Phone internet sitesiniziyaret edin ve önümüzdeki aylarda sunulacak yeni bilgilere erişin.

KAYNAK: Blog Microsoft TR

No Comments Yet.

Leave a comment

WhatsApp'a Yönlendir
Merhaba!
Ben, Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Yüksel KORKMAZ. Size nasıl yardımcı olabilirim?😊
Önceki yazıyı okuyun:
MSP Kickoff’ 15′ te Neler Oldu?

Microsoft’un üniversitelerdeki öğrenci temsilci programı Microsoft Student Partners Programının yeni dönemi Microsoft Türkiye İstanbul ofisinde düzenlenen MSP KickOff ile başladı....

Intel işlemciler hakkında bilmeniz gerekenler!

Intel'in Core i3, i5 ve i7 işlemcilerinden hangisini seçelim; bu isimler aslında ne anlama geliyor? Şöyle bir düşünelim. İşlemcilerin performanslarını...

Kapat