Yüksel KORKMAZ

+90 506 261 70 70

7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz

Windows 10 Evrensel Uygulama Platformuna İlk Bakış

Barselona’da yapılan Mobil Dünya Kongresi’nde geliştiricilere, Windows 10 geliştirici platformu stratejisi ve evrensel uygulama platformuna ilk bakış sağlayan bir sunum yapıldı. Öykünün tamamı için  Nisan ayındaki Build konferansını izlemenizi öneririm.

Şimdi Windows’un tek, birleşik bir Windows çekirdeği üzerinde çalışma yeteneğiyle, Windows 10, platformları birleştirme yolculuğumuzun doruk noktasını temsil ediyor. Bu birleşme, bir uygulamanın her Windows cihazında -cebinizdeki telefon, çantanızdaki tablet, masanızdaki PC’niz ve salonunuzdaki Xbox konsolunda- çalışmasını mümkün kılmakta. Üstelik Windows ailesine eklenen yeni cihazları, HoloLensSurface Hub ile  Raspberry Pi 2 gibi IoT cihazlarını daha saymadık. Tüm bu Windows’lu cihazlar bundan böyle uygulamaların alımı, dağıtımı ve güncellemesini tek bir Mağaza’dan yapabilecekler.

Bu evrensel platform ayrıca belli bir cihaz ailesine özgü API’ler (ör. bir numara çeviricisi) için, bu işlevselliğin, koşullu derleyici bayrakları kullanma yoluna gitmek zorunda kalmadan bir uygulamanın içinden başlatılmasının kolay bir yolunu da sağlamakta.

Bugün, bu yeni platformun Ocak ayında ele alınan üç platform hedefini nasıl karşıladığına kısaca değineceğim:

  1. Ölçeğinizi genişletin
  2. Benzersiz deneyimler sunun
  3. Geliştirici olarak yatırımınızı en iyi şekilde değerlendirin

Build etkinliğinde evrensel platformun teknik detaylarına gireceğiz.

Mobil Deneyimlerle farklı cihaz tipleri genelinde erişimle ölçeğinizi genişletin

Windows’u neden tek bir çekirdek ve tek bir geliştirici platformunda birleştirdiğimizi anlamak için müşterilerin cihazlarıyla olan ilişkilerini ve bekledikleri deneyimin ne şekilde değiştiğini incelemek önemlidir. Son on yılda mobil cihazlarda yaşanan hızlı büyüme, tümüyle yeni uygulama deneyimlerinin yaratılmasına yol açtı; mevcut web deneyimlerinin bir uzantısı, geliştiricileri müşterilere yenilikçi ve özgün biçimlerde erişebilmelerini sağlamaya yönlendirdi. Şimdiye kadar mobil deneyimlerden, büyük ölçüde, çoğunlukla da yanınızda taşıdığınız telefon olarak tanımlanan mobil cihazlar için yapılandırılan uygulama ve web deneyimi kastediliyordu.

Ancak bu, artık deneyimlerinin bütün cihazlarında mobilleşmesini ve yürütecekleri iş için en kullanışlı veya en üretken cihazı kullanabilmek isteyen artan sayıdaki müşteri için giderek fazlasıyla dar bir tanım haline gelmeye başladı.

Bu mobil deneyim tercihinin kendini müşterilerin Mağaza’da aradıklarında etkili biçimde gösterdiğini görüyoruz. Daha bir yıl önce müşterilerin Windows Phone’larda aradıkları deneyim tabletten, tablette aradıkları deneyim dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan, oyun konsollarından farklıydı. Bu hızla değişti. Bugün, her cihaz tipi için Mağaza’da yapılan aramalar, hem uygulama kategorileri genelinde hem de her kategori içinde büyük ölçüde örtüşmekte.

Mobil deneyimlerin bu yeni dünyasını destekleyen bir platform geliştirmek, yalnız birkaç ekran boyutunu desteklemeyi değil, aynı zamanda ister dokunma, ister fare ve klavye, ister oyun kumandası veya kalem olsun, etkileşim modellerinde esneklik sağlamayı da gerektirmektedir. Bir müşteri cihazları arasında geçiş yaparken, üretken olabilmek için çoğu zaman (ör. bir parça veya çalma listesi seçmek, haber akışlarını, belgeleri okuma ya da gezi fotoğraflarına bakmak için) dokunma hareketlerinden (ör. çalma listelerini yönetmek, yeni bir blog yazısı yazmak ya da paylaşmak için bir video veya fotoğrafı rötuşlamak için) klavye ve fareye de kolayca geçebilmekte. Cihazlar arasındaki uzaklığı azaltmak (müşteri aynı anda kaç cihazı gerçekten taşımak ister?) amacıyla endüstri, ikisi bir arada Surface Pro 3′te olduğu gibi çok kipli cihazların yükselen eğilimini dikkate almaktadır. Uygulama deneyimlerinde, giderek daha fazla sayıda uygulama tam bu senaryoyu desteklemekte, ancak geliştiriciler bu uzaklığı bir ya da daha çok mobil uygulama, bir masaüstü uygulaması ve bir web sitesi oluşturarak kapatmaktadırlar. Biz bunun daha kolay olabileceğine ve olması da gerektiğine inanıyoruz.

Windows 10 ile mobil deneyim‘e yönelik yeni bir yolun öncülüğünü yapıyoruz –mobil cihazların kutularından ibaret sınırların dışına çıkıp, müşterilere yaşamlarındaki tüm ekranlardan en iyi şekilde yararlanma yeteneğini sağlıyoruz. Windows’da bu mobil deneyimler tek bir Windows çekirdeğimiz ve evrensel uygulama platformuyla hayata geçiyor.

Bugünlük yazımı burada sonlandırıyorum. Yarın, yazımızın 2. bölümünde Windows 10 ile evrensel uygulama platformuna dair özellikleri anlatmaya devam edeceğim. Takipte kalın!

KAYNAK: BLOG MİCROSOFT

No Comments Yet.

Leave a comment

WhatsApp'a Yönlendir
Merhaba!
Ben, Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Yüksel KORKMAZ. Size nasıl yardımcı olabilirim?😊
Önceki yazıyı okuyun:
Microsoft Azure ile Veri Merkezinizi Güçlendirin

Veri merkezinizi Microsoft Azure ile buluta taşıyarak daha hızlı, daha büyük ve daha çevik olabilirsiniz. Hibrit platformunuzu bildiğiniz, tanıdık platformlarla...

OneDrive for Business, Şimdi Mac ve İOS Cihazlarda!

Bugün, OneDrive for Business belgelerinize Mac ve iOS cihazlarından erişmek ve buradaki belgelerinizi yönetmek için kullanabileceğiniz yeni yöntemleri sizlerle paylaşmaktan...

Kapat