Yüksel KORKMAZ

+90 506 261 70 70

7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz

Windows 10 Evrensel Uygulama Platformu – 2. Bölüm

Dün sizlerle Windows 10 evrensel uyguluma platformuna dair ilk detayları paylaşmıştım. Evrensel uygulama platformunu geliştirirken işe tüm Windows geliştiricilerin bu tek çekirdekten aynı ölçüde yararlanmalarını sağlamak hedefiyle başladık. Platform, yeni bir sınıf Windows evrensel uygulamalarını mümkün kılıyor.

Gerçekten tek bir kez, tek bir iş mantığı kümesiyle ve tek bir kullanıcı arabirimiyle yazılan uygulamalar. Geliştiricinin hedeflediği her Windows 10 cihazına erişim yeteneğine sahip uygulamalar. Müşteriye tüm cihazlarında tutarlı ve tanıdık bir duygu sağlayan, aynı zamanda da içerik olarak her cihazın girdi modeli ve ekran boyutuna uygun uygulamalar. Yeni evrensel uygulama platformu, geliştirici platformumuzun birleştirici özelliğini size nihayet mobil, masaüstü, konsol, holografik, hatta IoT cihazlarında çalışabilen tek bir uygulama geliştirme yeteneğini sağlayarak tamamlıyor.

 Özgün ve Kişisel Deneyimler Sunun

Evrensel uygulama platformu, size, hem tutarlı hem de esnek özelliklere sahip bu yeni mobil deneyimleri kolayca geliştirmenize yardımcı olmak, hedeflediğiniz cihaz ailesinin her üyesinde müşterilerinizi mutlu edecek ve ilgilerini çekecek özgün, yüksek oranda kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamanız için tasarlandı. Bunu, çalışma zamanı uyarlamasının büyük bölümünü sizin yerinize yapan, bunu da akıllı ve sizin müşterilerinizi mutlu edecek özelliklere odaklanmanızı mümkün kılacak şekilde yapan birtakım platform yeteneklerini sağlayarak gerçekleştiriyoruz:

 • Uyarlamalı UX: Uygulamanızın kullanıcı arabiriminin, müşterinin uygulamanızla etkileşim biçimine ve mevcut cihaz yeteneklerine uygun çalışma zamanını sorunsuzca benimsemesini sağlar; bağlama uygun bir deneyim oluşturur.
  • Ekran düzeni: Temel uygulama iyileştirmelerinin yanı sıra daha fazla uyarlanma yeteneğine sahip deneyimler yaratmayı kolaylaştırmak için ViewStateManager’i daha fazla geliştirdik. Bu, evrensel uygulama projelerinizin artık küçük ve büyük ekranlar için ayrı proje yöneticileri veya kullanıcı arabirimleri gerektirmeyeceği demektir, ama tercih edebileceğiniz düşüncesiyle ayrı kullanıcı arabirimi tanımları seçeneğini de yine sağlıyoruz.
  • Kullanıcı denetimleri: Windows 10, çalışma süresinde, müşterinin uygulamanızla nasıl bir etkileşim kullandığını belirleyecek ve uygun kullanıcı deneyimini oluşturacaktır (ör. dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarda, fare kullanımına göre daha büyük dokunma noktaları sağlayan uygulama uçarak çıkış kumandası gibi).
 • Doğal kullanıcı girişleri: Windows 10, uygulamanıza doğal konuşma, mürekkep oluşturma, hareketler ve kullanıcı bakışı gibi doğal kullanıcı girişleri eklemenizi kolaylaştırarak, daha kişisel ve insana daha yakın bir uygulama deneyimi geliştirmenize yardımcı olur. Windows’un tüm bu girişleri yönetmesi sayesinde sizin anlam girişinin nasıl ayrıştırılacağını düşünmeniz gereğini ortadan kaldırıyoruz. Siz sadece hangi girişlerin uygulamanıza uygun olduğunu düşünüyorsunuz, biz de bunların var olup olmadığını saptayıp amaçları sizin için ayrıştırıyoruz.
 • Bulut Tabanlı Hizmetler: Windows, uygulamalarınızda kullanabileceğiniz, Windows Bildirim Hizmetleri (WNS), Windows dolaşım verileri, Windows Kimlik Bilgileri Kasası gibi bazı hizmetler sunmaktadır. Windows 10 ile genişletilmiş Cortana AI, OneDrive ve Uygulama Anlayışları gibi daha fazla Windows hizmetini geliştiricilerin kullanımına açıyoruz. Windows’un ötesinde, Azure Mobil Hizmetler ve Azure Bildirim Hub’ı gibi hizmetlerle Microsoft Azure’dan yararlanmayı da kolaylaştırmaya devam ediyoruz.

Ancak sizin mobil deneyiminizin müşterinin uygulamanızı kapatmasıyla bitmediğini biliyoruz. Evrensel platformla mümkün kılınan, müşterilerinizin ilgisini yüksek tutarak uygulamanızın daha sık kullanılmasını kolaylaştırmanızı sağlayan birtakım Windows kabuk gelişmeleri var. Bazı örnekler:

 • Cortana entegrasyonu: Şimdi uygulamalar doğrudan Cortana arama sonuçlarından görülüyor (ve açılabiliyor), arama sonuçlarında kurulu uygulamalara öncelik veriliyor.
 • İşlem Merkezi: Windows 10, tüm Windows cihazlarına daha tutarlı ve işlem yapılabilir bildirim deneyimleri getiriyor.

Son olarak da, evrensel uygulama platformunun doğrudan Windows 10′un kalbinde yer aldığını belirtmek istiyorum. Bazı kilit Windows deneyimlerimize ek olarak (bunlardan birkaçını saymak gerekirse, bazı yerleşik uygulamalar, Windows Mağazası ve ‘Spartan Projesi’ tarayıcısı) kabuğun büyük bölümü bu platform üzerinde çalışıyor. Bu uygulama deneyimlerinde kullanılan animasyonlar, API’ler ve komutlar sizin de kullanımınıza açık. Bu platformun ‘savaşa karşı testler’den geçirildiği ve müşterilerinizi mutlu edecek mobil deneyimleri geliştirmenize hazır olduğundan bizim gibi siz de emin olabilirsiniz.

 Uygulama ve web kodunuza yaptığınız yatırımı maksimize edin

Windows 10′un hedefi, hem kodunuza hem de becerilerinize yaptığınız mevcut yatırımlarınızı maksimize etmeniz ve genişletmeniz için geliştirilen yeni bir platformla sizin ve kodunuzun daha fazlasını yapmanızı ve ilerlemenizi kolaylaştırmaktır.

Windows 10′u, var olan Windows uygulamaları ve masaüstü uygulamalara verilen desteği bu uygulamaları amaçladıkları cihazlarda sürdürmek için tasarladık. Ve bu yatırımlarınızı yeni evrensel uygulama platformuna aktarmanızı mümkün olduğunca kolaylaştırmak için çalışıyoruz.

Windows 10, modern web için HTML geliştiricilerimize bazı ileri özellikler sunuyor:

 • Yeni işleme altyapısı: Yeni altyapı, tutarlı bir mobil deneyim sağlamak amacıyla platforma özgü çalışma yapmanız gereğini ortadan kaldırıyor. Bu, Internet Explorer 11′de, yeni ‘Spartan Projesi’ tarayıcımızda yer alıyor ve WebView komutuyla kullanılıyor.
 • ‘Spartan Projesi’‘Spartan Projesi’ tarayıcısı da başlı başına bir Windows evrensel uygulama ve her zaman güncel olmasını sağlamak için Mağaza’dan güncellenebiliyor.
 • Web Uygulamaları: Windows 10, web sitenizi Mağaza’da yayınlamak amacıyla paketlemenizi sağlayacak Windows uygulamasını yaratmanızı kolaylaştırıyor. Kurulumu yaptıktan sonra web siteniz Evrensel API’leri JavaScript’ten güncelleştirebilir ve çağırabilir, bu sayede daha çekici bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Ayrıca, geliştiricilere güncellemenin bir ön izlemesini sağlamak ve geri bildirimlerini almak amacıyla Windows 10′un ilk prototipi olan Cordova platformunu önümüzdeki ay bir Apache dalında sunacağız.

Windows 10'a hazırlanın

Belirttiğim gibi bu Windows 10 evrensel uygulama platformuna yalnızca bir ilk bakış. Nisan ayında Build konferansında çok daha fazlası paylaşılacak. Ana konuşmaları canlı olarak veya ertesi gün kayıtlardan izleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Build 2015 web sitesi‘ne ziyaret edebilirsiniz.

O zamana kadar Windows 10′a hazırlanmanız için bazı önerilerimiz var:

 • Windows 10′a erken erişim kazanmak, ayrıca geliştirici araçları önizlemesi yayınlandığında bilgilendirilmek için Windows Insider Programına katılın.

Görüşmek üzere!

KAYNAK: BLOG MİCROSOFT

No Comments Yet.

Leave a comment

WhatsApp'a Yönlendir
Merhaba!
Ben, Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Yüksel KORKMAZ. Size nasıl yardımcı olabilirim?😊
Önceki yazıyı okuyun:
Windows 10 Evrensel Uygulama Platformuna İlk Bakış

Barselona’da yapılan Mobil Dünya Kongresi’nde geliştiricilere, Windows 10 geliştirici platformu stratejisi ve evrensel uygulama platformuna ilk bakış sağlayan bir sunum...

Microsoft Azure ile Veri Merkezinizi Güçlendirin

Veri merkezinizi Microsoft Azure ile buluta taşıyarak daha hızlı, daha büyük ve daha çevik olabilirsiniz. Hibrit platformunuzu bildiğiniz, tanıdık platformlarla...

Kapat