Yüksel KORKMAZ

+90 506 261 70 70

7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz

Windows 10 Bu Yaz, 111 Dil Desteğiyle 190 Ülkede Piyasaya Çıkıyor!

windows-10-launch-release-summer

Windows 10’un iş ortaklarımıza sağladığı yenilikler ve sunduğu fırsatlar Çin’in Shenzhen şehrindeki Windows Donanım Mühendisliği Topluluğu’nda (WinHEC) anlatıldı. Yeniliğin merkezüstü Çin’de, bölgenin lider donanım ve yazılım şirketleriyle, Windows 10’un geleceğini şekillendirecek olan çığır açan cihazları ve kullanıcı deneyimlerini gözlemlemenin heyecanını yaşadık.

Dünya çapında 1.5 milyar, Çin’de de yüz milyonlarca Windows işletim sistemli bilgisayar kullanıcısı bulunmakta. Bu sebeple son yeniliğimiz olan “Windows Hello”yu ve Cortana gibi Çin için  uyarlanmış özellikleri tanıtmak çok keyifli oldu. Geliştirmelerin devam ediyor; Windows 10 bu yaz, 190 ülkede 111 dil desteğiyle piyasada olacak!

Milyonlarca Müşterimizin Bilgisayar Deneyimi Lenovo, Tencent ve Qihu 360 İşbirliği ile Yükseltiyoruz

Ocak ayında yüzlerce milyon Windows 7, Windows 8.1 ve Windows Phone 8.1 kullanıcısına birinci yıla özel ücretsiz Windows 10 desteği taahhütünü paylaşmıştık. Windows 10’a geçmenin yolu, teknoloji liderlerleri ile kurulan ortaklıklar sayesinde oldu.

Dünya çapındaki lider firmalarla kurduğumuz ortaklıklarla Çin’deki müşterilerimize kusursuz bir Windows 10 tecrübesi yaşatacağız. Lenovo, Tencent ve Qihu 360’la yapılan stratejik ortaklıklarla, Windows 10 Çin’deki yüz milyonlarca müşteriye ulaşacak ve  dünya çapında benimsenmesi de ivme kazanacak.

  • Dünya lideri PC üreticisi Lenovo, Windows 10 piyasaya çıktığında Çin’deki 2,500 servis noktası ve seçilmiş perakende mağazasında yeni sürümü sunacağını açıkladı. Bu, müşterilerin kolay ve hızlı bir şekilde yeni veya halihazırda var olan donanımlarını Windows 10’a yükseltmelerini sağlayacak. Lenovo aynı zamanda China Mobile ile 2015 ortalarında Windows telefonları çıkaracağı taahhütünü de verdi.
  • Çin’in sosyal ağ ve oyun hizmetleri sunan lider firması Tencent, Windows 7 ve Windows 8.1 müşterilerine ücretsiz Windows 10 hizmeti vermenin yanı sıra QQ, Tencent Video ve Tencent PC Manager’ı da yeni sürüm paketine dahil edeceğini duyurdu. Çin’de 800 milyon üzerinde  müşterisi olan amiral gemisi QQ uygulaması için Windows 10 üzerinde evrensel bir uygulama geliştireceğini ve “League of Legends”, “Cross Fire”, “Dungeon & Fighter” gibi en popüler oyunlarını Windows 10 ve yeni mağazalara getireceğini açıkladı.

  • 500 milyon üzerinde müşterisi olan Çin’in lider internet güvenlik sağlayıcı firması Qihu 360, Windows 10’a yükseltme işlemini artırılmış indirme hızı ve birkaç tıkla kusursuz bir şekilde sunacağını açıkladı.
  • Dünyanın önemli akıllı telefon distribütörlerinden Xiaomi ile birlikte geliştirilen bir programla, Xiaomi Mi 4 kullanıcılarından seçilecek bir gruba Windows 10 testleri yaptırılacak ve sene içinde lansmanı yapılacak ürünün gelişmesine katkı sağlanacak. Bu grup Windows 10’un piyasaya çıkmasından önceki deneme sürümünü kullanıp, Microsoft’a geri bildirim verme imkanına sahip olacaklar.

 Windows'un Getirdiği Donanım Yenilikleri

WinHEC’in önemli hedeflerinden biri Windows 10’un cihaz üreticilerine sunduğu yenilikleri sergilemekti. “Windows Hello” bunlardan biri ve bunu ilk defa sunmak çok heyecan vericiydi.

Windows Hello; yüz / iris okuma, parmak izi tanıma gibi biyometrik kimlik doğrulama yöntemleri ile alışılagelmiş şifre yöntemlerinden çok daha güvenli bir şeklide bütün cihazlarınıza anında erişim sağlayarak  Windows 10’u çok daha kişisel hale getirecek. Donanım ortaklarımızla birlikte, Windows 10’la beraber sunmak için “Windows Hello” uyumlu cihazlar üzerinde çalışıyoruz. Intel RealSense F 200 sensörü barındıran OEM sistemlerinin, Windows’a otomatik giriş de dahil olmak üzere tamamıyla “Windows Hello”yu desteklemesi de çok heyecan verici.

Windows’un, gelişen” Internet of Things” (IoT) dünyasında da yapabileceği şaşırtıcı şeyleri de paylaştık.

Windows 10’un lansmanıyla ilk defa küçük IoT cihazlar da ücretsiz olarak piyasaya çıkacak. ATM ve Ultrason cihazları gibi güçlü donanımlardan, kaynak kısıtlı ağ geçitlerine kadar pek çok IoT cihazı için Windows 10, çeşitli Windows versiyonları sunabilecek. Raspberry Pi Foundation, Intel, Qualcomm ve benzeri firmalarla kurulan ortaklıklarla; ticari cihaz üreticileri, amatörler ve öğrencilere büyük imkanlar sağlanacak. Windows 10 cihazları ailesine; Wi-Fi, Bluetooth,  konumlama/takip sistemleri ve Snapdragon 410 chipset’le entegre çalışan, ilk Windows 10 geliştirici anakartının tanıtımını da yaptık.

Windows 10, geniş bir donanım grubu üzerindeki yeniklikleri destekleyen tek  platform ve bizler de ortaklarımızın başarısı ve gelişimini desteklemek için her türlü yatırımı yapmayı taahhüt ediyoruz.

Dünya üzerinde firmaların Windows 10 üzerinde çalışan ne tür cihazlar üreteceğini heyecanla bekliyorum. Biliyorum ki birlikte çalışarak müşterilerinizi mutlu kılan inanılmaz deneyimler yaşayacağız.

*Bu yazı, http://blog.microsoft.com.tr adresinden derlenmiştir.

No Comments Yet.

Leave a comment

WhatsApp'a Yönlendir
Merhaba!
Ben, Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Yüksel KORKMAZ. Size nasıl yardımcı olabilirim?😊
Önceki yazıyı okuyun:
Microsoft, Windows 10 ile birlikte korsan Windows kullanıcılarını affedecek!

Windows 10 ile birlikte keskin dönüşümlere imza atmak isteyen  Microsoft, kullanıcılarla da yeni bir başlangıç yapacak. Reuters‘in haberine göre, yazılım devi illegal Windows kullanıcılarını affederek Windows 10 sürümü...

Microsoft Kurumsal Çözümler Gününde Buluşalım!

Kurumlar, “önce-mobil, önce-bulut” dünyasında dönüşümü nasıl gerçekleştiriyorlar? Günümüzün lider kurumları bulut, mobilite, büyük veri ve sosyal ağ çözümlerini kullanarak hedeflerine...

Kapat