Yüksel KORKMAZ

+90 506 261 70 70

7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz

Microsoft Azure IoT Paketini Duyurdu!

Geçtiğimiz gün, Atlanta’daki Microsoft Convergence 2015 etkinliğinde Microsoft’un CEO’su Satya Nadella Azure IoT Paketi’ni duyurdu. Nesnelerin Interneti’nin (IoT), kuruluşların varlık, veri ve süreçlerinin, insanlar ve iş sistemleriyle yakınlaşmasına yardımcı olarak giderek daha fazla işletmelerin yapısının bir parçası haline geldiğini görüyoruz.

Bugün bu kesişim kurumların, işletmelerini gerçek anlamda dijitalleştirebilmek için yeni fırsatları ortaya çıkarmalarını, yeni iş modelleri oluşturmalarını ve asansörlerden parçacık hızlandırıcılara, çamaşır makinelerine kadar operasyonlarını dönüştürmelerini mümkün kılmakta.

Microsoft’un vizyonu, yeni kurulan ya da küresel olsun, her işletmenin yeni değerleri şimdi yaratabileceği açık, ölçeklenebilir platform ve hizmetler sağlayarak şirketlerin bu IoT çağında gelişmelerine yardımcı olmaktır. Cihazlar için Windows 10 IoT işletim sisteminden, yanı sıra aynı ölçüde Azure IoT Paketiyle yaptığımız yatırımlardan söz eden Nadella, müşterilerimizin dijital işletmelere dönüşme süreçlerinin hızlandırılmasına yardımcı olmak için birçok Azure hizmetini bir araya getirdiğimizi anlattı.

Geçen Nisan’da, sensör ve cihazlardan makine üretimi verilerini güvenle bağlayan, yöneten ve yakalayan Azure Akıllı Sistemler Hizmeti’nin bir ön izlemesini tanıtmıştık. Olağanüstü tepkiler aldık. Müşterilerin yoğun ilgisi üzerine katılımı genişletebilmek için ön izlemeye kabul edilen katılımcı sayısını kısa sürede artırdık, iş ortaklarımızın çözümleri daha hızlı hayata geçirmelerine yardımcı olmak amacıyla eğitimler başlattık. Akıllı Sistemler Hizmeti bir başlangıç noktası idiyse, Azure IoT Paketi onun evrim ve olgunlaşma süreci; müşteri ve iş ortaklarımızın ön izleme boyunca sağladıkları geri bildirimlerden öğrendiklerimizin yansımasıdır.

Azure IoT Paketi bütünleşik bir tekliftir: Azure’un cihazlar ile diğer varlıkları (yani “nesneleri”) bağlayan, bunların oluşturdukları çeşitli ve hacimli verileri yakalayan, veri akışını tümleştirip koordine eden, bu verileri çözümleyip kararlarını daha iyi vermeye ve operasyonlarını akıllı yürütmeye ihtiyaç duyanlara kullanılabilir bilgi olarak sunan ilgili tüm yeteneklerinin avantajlarını değerlendiren bir teklif. Teklif, kuruluşların özgün ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilebilirken aynı zamanda da, uzaktan izleme, varlık yönetimi, öngörülen bakım gibi birçok gördüğümüz sektörde yaygın senaryoların kurulumunu hızlandırmak için bitmiş uygulamalar da sunmakta ve çözümlerin milyonlarca “nesne”ye göre büyütülmesi ve ölçeklenmesi yeteneğini de sağlamaktadır.

Bunun yanında, zengin yetenek ve geniş senaryolar sağlamakla birlikte Azure IoT Paketi, müşterilerimizin plan ve bütçelerini uygun şekilde yapabilmeleri için basit ve öngörülebilir fiyat modelleri sunmakta. Bu yaklaşım, IoT çözümlerinin uygulanması ve maliyetlendirilmesinde sıkça yaşanan karmaşıklıkların basitleştirilmesini hedeflemektedir. Azure IoT Paketi bu yıl içinde önizleme sürümüyle yayınlanacak. Azure Stream Analytics gibi, ön izleme sürümünde olan ve genelde önümüzdeki ay kullanıma açılacak olan mevcut Azure IoT hizmetlerini kullanmaya başlamanızı öneririm. Stream Analytics müşterilerin “nesneler”den çok sayıda ve gerçek zamanlı olarak gelen verileri işlemelerine olanak tanımakta, eğilimleri öngörmelerine yardımcı olmakta, hizmet veya yanıtları otomatikleştirmelerini sağlamaktadır.

Uygun nitelikteki müşterilerimize belirli iş önceliklerini tanımlamalarına Microsoft’un IoT yeteneklerini öğrenmeleri, diğer şirketlerin IoT teknolojilerinden nasıl yarar sağladıklarını keşfetmeleri ve işletmelerine özgü, geniş çaplı kurulum için hazır bir çözüm olarak kolayca büyütülebilen “kavram kanıtı” oluşturmalarına yardımcı olmak amacıyla, iş ortaklarımız ve Microsoft Danışmanlık Hizmetleri (MCS) tarafından sunulan Quick Start programını da genişletiyoruz. Quick Start ve işletmelerin IoT’yi gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olmak amacıyla Microsoft’un sunduğu diğer kaynaklar hakkında daha fazla bilgiyi burada okuyabilirsiniz.

Convergence etkinliğinde dünyanın dört bir yanında işletmelerini dönüştürmek amacıyla Azure IoT hizmetlerini kullanan müşterilerimizin öykülerini dinledik. Rockwell Automation’ın neler yaptığını görmek için aşağıdaki videoya bir bakın. Veri akışlarını işlenebilir, öngörülü büyük bir zekâda birleştirmenin kazandırdığı gücün mükemmel bir örneği.

Bu ürün ve programlarla, müşterilerimizin işletmelerini dönüştürmelerine yardımcı olmak için çalışıyoruz. Şirketlerin dijital işletmelere dönüşmelerini nasıl mümkün kıldığımız hakkındaki yeni haberlerimiz için blogumuzu takip etmeye devam edin!

*Bu yazı, http://blogs.microsoft.com adresinden derlenmiştir.

No Comments Yet.

Leave a comment

WhatsApp'a Yönlendir
Merhaba!
Ben, Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Yüksel KORKMAZ. Size nasıl yardımcı olabilirim?😊
Önceki yazıyı okuyun:
Office 365 Web Seminerine Bekliyoruz!

BT harcamalarınızı nasıl azaltabilirsiniz ya da kurumunuzun ihtiyaç duyduğu çözümlere nasıl daha hızlı ulaşabilirsiniz? Bu Cuma, Microsoft uzmanları sorularınıza web...

Countdown! İle Tüm Özel Günleri Hatırlayacaksınız.

Yaş gününüz mü yaklaşıyor? Ya da özel bir kutlama, büyük bir tatil, mezuniyet? Countdown! uygulaması, o anların yaşanmasına kalan süreyi...

Kapat