Yüksel KORKMAZ

+90 506 261 70 70

7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz

Microsoft, Açık Kaynaklı AllJoyn Projesine Destek Veriyor.

Microsoft geçtiğimiz günlerde Windows 10′a AllJoyn desteğini eklediğini ve Windows Insider programına katılan müşterilerin, yerleşik Windows AllJoyn bitleriyle geliştirme fırsatına sahip olacaklarını duyurdu. Windows 10,AllJoyn etkin cihazlara mükemmel bir biçimde bağlanacak.

Windows ürünlerine AllJoyn desteğinin eklenmesi sürecinde Microsoft mühendislik ekibi, yazılım altyapısında önerdiği değişikliklerle açık kaynaklı AllJoyn projesine katkıda bulunuyor. Microsoft Open Technologies grubu da bu değişikliklerin Linux, Android, iOS, OS X, Windows 7 ve Windows 8.1 dahil diğer platformlara uygulanarak bu platformlarda çalıştırılması ve test edilmesini, bu değişikliklerin birlikte çalışabilirliğini sağlıyor.

AllJoyn, bağlı cihazların birlikte çalışmasını ve bu sayede dinamik proksimal ağların kurgulanmasını sağlayan açık kaynaklı bir yazılım altyapısı ve hizmetler kümesidir. AllJoyn, Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) geliştirilmesine odaklı,80 üyesi bulunan ve giderek büyüyen sektörler arası bir işbirliği olan AllSeen Alliance tarafından geliştirilmiş bir sistem. Temmuz ayında AllSeen birliğine katılan Microsoft, Sony, LG, Qualcomm, Panasonic, Sharp, Cisco, Haier ve sektörün diğer birçok kilit oyuncusundan oluşan uzun listedeki yerini aldı. Cihazların, temelindeki özel teknoloji veya iletişim protokollerinden bağımsız olarak çevredeki diğer cihazları kendiliğinden bulup etkileşime geçmelerini mümkün kılan AllJoyn açık kaynak kodu tabanlı evrensel yazılım altyapısı üzerinde yürütülen işbirliğiyle, IoT’nin önündeki önemli bir güçlüğün ele alınması hedefine katıldı.

Farklı üreticilerden gelen çeşitli tipteki cihazlar arasında bilgi değişiminin ve sorunsuz bir deneyimin sağlanması ve IoT’nin potansiyelinin tam olarak hayata geçirilmesi için, IDC’nin tahminlerine göre, ölçeklilik ve birlikte çalışabilirlik sağlayan, sektörün kilitlenmeyi teşvik eden, 2020 sonuna kadar göreceğimiz 212 milyardan fazla “bağlı nesne”den yararlanmak için müşterileri daha fazla çaba göstermeye zorlayan, sektörün birbirleriyle uyumsuz minyatür ekosistemlere parçalanmasını önlemeye dayalı bir yaklaşıma sahip olmamız gerekiyor.

AllJoyn projesinin kilit boyutlarından biri, evrenselliği, Nesnelerin İnterneti’ndeki “nesneler”in platformlar arasında birlikte çalışabilmesidir. AllJoyn açık kaynak projesine Microsoft tarafından değişim, iyileştirme, geliştirme sağlandığında MS Open Tech bu değişikliklerin birlikte çalışabilirliğini garantilemeyi amaçlıyor.

AllJoyn SDK’nın eklenti sağladığı çeşitli platformlar: Windows, iOS, Android, Linux, OS X. Diller ise; C, Java, Objective-C, JavaScript. MS Open Tech, AllJoyn SDK’ya gönderilen Microsoft güncellemelerinin farklı platformlarda sürekli olarak doğrulanmasını sağlayan bir altyapı oluşturdu. Bu altyapıyla:

  • Android API 15 ve 16, iOS, OS X, Windows Server 2012, Windows 7 ve Windows 8.1 üzerinde ayrı ayrı tip/mimari gibi parametreler için SDK hazırlanıyor.
  • Bu platformlarda Allseen Alliance tarafından sunulan tüm testler yürütülüyor.
  • Microsoft ya da katkıda bulunan diğer gruplar tarafından yapılan herhangi bir değişiklik nedeniyle oluştuğu görülen hatalar gideriliyor.
  • Microsoft ekibinden gelen kod güncellemeleri üzerinde çalışılarak SDK ve bağlı eklentilerin kararlılığı denetleniyor.
  • Yeni özellikler getirilen eklentiler tüm platformlara uygulanıyor ve gerekiyorsa kod kapsamının denetlenmesi için yeni testler ekleniyor.

Yapılan tüm değişiklikler mevcut Jira tracker aracılığıyla AllJoyn Core ortak deposuna aktarılıyor.

Windows 10′da AllJoyn desteğinin bu ilk ön izlemesi yalnızca bir başlangıç. Yakında, Windows Insider programında WinRT API’ler ve codegen yetenekleri dahil olmak üzere daha fazla AllJoyn işlevselliği bulacaksınız. AllJoyn projesine yapılan daha birçok katkıyı da göreceksiniz.

Bu, çok heyecan verici bir dönem; Nesnelerin İnterneti’nin kurulmasında AllJoyn topluluğu ile birlikte yapılan çalışma da MS Open Tech’in giriştiği coşku dolu bir serüven. Siz de diyaloğa katılabilirWindows Insider programına kayıt olabilir, cihazları birleştirmek için AllJoyn ile geliştirmeye başlayabilir ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

KAYNAK: BLOG MİCROSOFT

No Comments Yet.

Leave a comment

WhatsApp'a Yönlendir
Merhaba!
Ben, Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Yüksel KORKMAZ. Size nasıl yardımcı olabilirim?😊
Önceki yazıyı okuyun:
Google Chrome’un gizli okuma modunu açın!

Chrome'un ayarları arasında gizli kalan bu yeni modu nasıl aktif hale getireceğinizi açıklıyoruz! Chrome, sayfadaki birçok görseli ve video içeriklerini...

MWC 2015: BlackBerry Leap duyuruldu.

BlackBerry, MWC 2015'te düzenlediği etkinlikte geliştirmiş olduğu yeni akıllı telefonunu tanıttı. Barselona'da hız kesmeden devam MWC 2015'te birçok teknoloji devi...

Kapat