Yüksel KORKMAZ

+90 506 261 70 70

7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz

İnovasyon Ekosistemini Değiştiren 11 Kadın Liderle Tanışın

Teknoloji dünyasında dengeyi bozan bir şeyler oluyor ve bunun tam kalbinde kadınlar yer alıyor. Kadın girişimciler, teknolojiyi üst düzeylerde yönlendiren kadınların destekleriyle önemli konuma sahip yeni şirketlerin yeni nesillerini yapılandırıyorlar. Girişimci ve iş lideri bu kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, inovasyon ekosistemlerini yeniden düşünme stratejilerini bizimle paylaşıyor.

EFSANELERİ KIRIN

Bugün, hızlı büyüme girişimciliği alanında kadınların yetersiz temsil edildikleri artık bir sır değil. Yeni kurulan işletmelerin risk sermayesi yatırımlarının yüzde 5′ten azı kadın CEO’lara gidiyor ve risk sermayesi ortaklarının ancak yüzde 5′ten azı kadın. Birçok kişi, kadınların dahil edilmesinin, gelişmesinin ve günümüzün karmaşık sorunlarını çözecek inovasyona katkıda bulunmasının sağlanması için hızlı büyüme girişimciliği dünyasının yeniden yapılandırılması gerektiğini düşünmekte. Astia’nın CEO’su Sharon Vosmek’e göre “Hızlı büyüme ekosistemini baştan sona yeniden tasarlayarak dengeleri değiştirmek için bir fırsat var.” Tüm dünyada Astia’nın (Microsoft BizSpark dahil) 5000 küsur üyesi ve ortağı yaklaşık 15 yıldır seçkin, hızlı büyüyen şirketlere sermaye, uzmanlık ve yönetici liderlik gelişimine erişim sağlamakta.

“Meritokrasi efsanesi, girişimcilik alanındaki en güçlü efsanelerden biri,” diyor Vosmek. “Astia’nın çalışmasını, varsayımların kapı önüne konduğu, efsanelerin kırıldığı bir yer olarak görüyorum.”

Sektörün her alanındaki kadınlar, düşük yatırım rakamlarının kadınları, teknoloji endüstrisini, ekonomik büyümeyi besleyen büyük, cesur şeylerin nasıl kurulacağı ve yürütüleceğini öğrenmekten alıkoymaması gerektiğini söylüyorlar. Bazı kadınlar rakamları alt edilmesi gereken bir güçlük olarak görürken, diğerleri bu rakamların teknoloji endüstrisinde sorumluluk üstlenme mücadelesine hazır olmadıklarını savunan efsaneleri kırmanın bir yolu olarak görmekte.

Bernadine-Brocker-282x300Tamamı kadınlardan oluşan ekibiyle bulut üzerinde koleksiyoncuları müze küratörleriyle buluşturan Vastari’nin COE’su Bernadine Brocker “Kendinizi bir kadın olarak değil, yalnızca bir mucit olarak görün” diyor. “Hiçbir dezavantajımız yok; yaşadığımız zorluklar, herhangi bir girişimcinin zorlukları kadar. Cam tavan engeli, ancak siz varlığına inanıyorsanız vardır.”

 ERKEN DAVRANIN

Popüler bir blogcu ve Women’s Entrepreneur Festival’ın kurucu ortaklarından olan Joanne Wilson rakamları alt üst ederek başı çekiyor: Wilson’un son 9 yılda yatırım yaptığı 70′i aşkın yenilikçi şirketin yüzde 70′i kadınlar tarafından yönetilmekte, yatırımlarının yüzde 30′u ise bu şirketlere yapılan ilk yatırım.

“Erken yatırım yapıyorum, yani yatırımı insanlara yapıyorum” diyor Wilson. “Üzerinde çalıştıkları vizyonu hayatageçirebileceklerine inandığım akıllı, iştahlı, düşünceli girişimciler arıyorum.”

İş hayallerini gerçekleştirmek için kadınların yaşamlarını askıya mı almaları gerekiyor? Wilson, kesinlikle hayır diyor. “Binlerce yıldır çalışmanın, aile kurmanın, çiftlik yönetmenin, ateş yakıp ekmek yoğurmanın yollarını bulduk. Bu da aynı, yalnızca içeriği farklı. İkisini de kucaklayın. Daha iyi bir girişimci olmanızı sağlayacaktır.”

“Kadınların erken davranıp, yeni teknolojiler daha ortaya çıkarken başarılı örnekler oluşturmamaları için hiçbir neden yok” diye ekliyor barınak hayvanlarının kurtarılmasına yardımcı olan bir uygulama geliştiren ABD merkezli Pose a Pet’in CEO’su Jennifer Whaley. Whaley, işletmesini akıllı telefonunu kullanarak geliştirdiği basit bir fikirle başlatmış, sonra teknoloji sayesinde bu küçük düşüncesini tüm dünyadaki barınaklar için uluslararası bir araca hızla dönüştürebileceğini görmüş.

Whaley, Microsoft’un büyüme halindeki yeni işletmeleri destekleyen BizSpark programı sayesinde işletmesini başlangıçta düşlediğinin çok ötesine taşımasını sağlayan çeşitli teknolojilere ücretsiz erişim kazandı. Önceleri bunaltıcı gibi gelmiş olsa da şimdi teknolojinin, fotoğrafçılık becerilerini hayvanların kurtarılmasının etkin gücü olarak geliştirmesini sağlamanın yolu olarak görmekte.

 DEĞİŞİMİN TEMSİLCİSİ OLUN

Loulou Khazen Baz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da işletmeleri, bağımsız çalışan yeteneklerle buluşturan popüler Nabbesh’in kurucusu ve CEO’su. İşletmesi, bu bölgelerde türünün tek örneği; kendisi ise, işine olan bağlılığı nedeniyle her iki kültürde de bir anlamda bir anomali.

İyi iletişim kurabildikleri ve genelde duruma yukarıdan bir bakışla resmin bütününü görerek bir işletmenin belli bir toplum ya da bölgede nasıl konumlanabileceğini anlayabildikleri için kadınları her tür teknoloji alanında değişimin temsilcileri olarak görüyor.

“Kadınlar her şeyi yapabilir” diyor Khazen Baz. “Teknolojide, olaylara erkeklerden farklı bakabilme ve bakış açılarımızı dünya için yeni bakışlar yaratmak amacıyla kullanma yeteneğine sahibiz. Yapmamız gereken sesimizi duyurmak.”

BÜYÜK DÜŞÜNÜN

Kadınlara erken ve cesur davranmalarını öğütleyen yalnızca Khazen Baz, Whaley ve Wilson değil. Kadınlar teknolojinin temellerinde ne kadar erken beceri kazanırlarsa, teknoloji değiştikçe başarı olasılıkları da o kadar yüksek. Bu temeller, sizi, hepsi de geleceğin bir parçası olan biyoteknoloji, dijital para, nanoteknoloji, robotik ve çevrimiçi iş ortamlarına götürebilir.

Kentli teknoloji girişimcilerinin bulunması, desteklenmesi ve eğitilmesine odaklanan bir sosyal girişim olan digitalundivided’ın (DID) kurucusu ve Genel Müdürü Kathryn Finney “Kadın girişimciler, büyük, cesur şeyler kurmayı öğrenmeliler. Bence bu erken yaşlarda başlar. Kızlara bebek almak yerine (bir mühendislik oyunu olan) Goldie Blox alın” diyor. 2013′te Finney, teknoloji endüstrisine katılımı artıran çalışmalarıyla Beyaz Saray “Değişimin Şampiyonu” Ödülü’nü aldı.

Bugün, iddialı girişimci kadınlar hangi teknolojilere girmeliler? Bağlı evler, sürücüsüz arabalar ve bilgisayarlı öğrenme, robotik, mobil teknolojiler ve otomasyonda süregelen ilerlemeler gibi eğilimlerle büyüyen diğer yardımcı teknolojiler.

Var olan daha birçok sektör de dengenin bozulacağı kıvama geldi. Girişimciler, sanat, finans, biyoteknoloji, mühendislik, çevrimiçi hizmetler ve sağlık hizmetlerinin, kadınların teknik bir bakış açısıyla araştırmaları gereken alanlar olduğu düşüncesinde birleşiyorlar.

YARATICI OLUN

Kablolu televizyon ağı için bir model üreten Kay Koplovitz, seri biçimde büyük düşünen biri. Hayatında aldığı en iyi öğüdün, genç yaşlarında anlaşma sürecinin başarılı yönetimi konusunda aldığı bir ders olduğunu söylüyor.

Yatırım şirketi Koplovitz & Co. LLC’nin CEO’su ve kurucu ortaklarından olduğu, kadınların yönetiminde kurulan işletmelere 6,6 milyar doları aşkın teşvik sağlayan Springboard Enterprises’ın lideri olarak şu anda yürüttüğü çalışmada, Koplovitz, bir kadını büyük fikirden büyük gerçeğe taşıyan net bir strateji düzeni görüyor.

“Her şeyden önce, net ve güçlü iletişim becerileri geliştirin. Bu beceriler, ürün ya da hizmetlerinizi satmak ve sermayenizi artırmak için gerekli” diye açıklıyor. Bu becerilerle, en iyi yetenekleri kendinize çeker, uzman danışmanlardan oluşan bir ağ oluşturabilirsiniz.

Koplovitz, işe aldıkları yetenekler konusunda ödün vermemeleri gerektiğini ekliyor. “Sizi ileriye taşımaları için onlara ihtiyacınız var. Finans rakamlarınızı da hatasız bilmeniz gerekir çünkü iş ölçüm değerlerinize olan hâkimiyetinizi göstermeniz için bunları net olarak konuşabilmeniz beklenecektir.”

Diana Paredes, gelecek mali krizin önlenmesi için geliştirilmiş Londra merkezli bir düzenleyici yönetim platformu olan Suade’in kurucusu ve CEO’su. Yeni bir işletmenin başlatılması söz konusu olduğunda kadınların kendilerini yeterince satamadıklarına inanıyor. Başarının doğal bir karşıtı olan başarısızlık, her girişimcinin çıktığı genel yolculuğun bir parçası.

“Bir işletme kurmak isteyen kişilerin başarısızlık düşüncesiyle, kurmak istemeyenlerin başarısızlık düşüncesi arasındaki fark, gerçek bir başarısızlığın olmaması. Sürekli öğreniyorum! Bir ayağınızı diğerinin önüne getirerek yürümeye devam edin; başarılı girişimciler, karşılaştıkları her aksilikte yeni bir şeyler öğrenmenin yolunu görürler” diyor. “Bir işletmeyi yönetecek kadar kendinize güveniyorsanız, bu işletmeyi her alanda yönetebilirsiniz; sadece bir kıza göre daha doğal olan bir alanda değil. Konu, işin kendisinden çok bir işin yürütülmesidir.”

Sınırlı kaynaklar bazı kadınların başlangıç kulvarına girmesini yavaşlatmışken, bu kaynaklar günümüzün kadın girişimcilerini uzun dönemli kazanç hedefiyle işletmelerini başlatma ve sürdürmenin yaratıcı yöntemlerini geliştirmeye de yöneltmiştir.

Arjantin’de kurulu bir interaktif, çevrimiçi eğitim şirketi olan Wormhole IT’nin kurucu ortağı Sally Buberman, “Kaynaklarınız sınırlıysa, hedeflerinize ulaşmak için çok yaratıcı olmanız ve daima alışılmışın dışında düşünmeniz gerekir” diye anlatıyor. “Hayır yanıtını asla kabullenmem, işi oldurmak için farklı bir yol bulmaya çalışırım. Örneğin, müşteri profilimizi daha iyi anlamak için bir pazar araştırması yapmak istiyorduk ama bunu karşılayacak paramız yoktu. Pazarlık ve iletişim becerilerimi kullanarak, bu araştırmayı yapan şirketi belgeleri bize ücretsiz vermeye ikna ettim.”

GERİ BİLDİRİM ALIN

Gina Bianchini, şirketlerin hedef pazarları ve müşterilerine yönelik uzman profesyonel ağlar kurmalarına yardımcı olan yazılım platformu Mightybell’in kurucusu ve CEO’su. Hızlı öğrenme ve yinelemenin desteklenmesinde geri bildirimin gücüne gerçekten inanıyor.

“Geri bildirimlerden asla korkmayın” diyor Bianchini. “Soruşturun, benimseyin, sonra sahip çıkın. Bu, birinin size verebileceği en büyük armağandır.”

Diğer kadın girişimciler de yapıcı geri bildirimin her işletme sahibi için çok değerli olduğu görüşüne katılıyorlar. İş yapma zekâsı, yanı sıra öne çıkarma, içgüdülerinize güvenme, yapıcı geri bildirimleri tanıyıp, kötümserleri dikkate almama yeteneği, kadın mucitlerin paylaştıkları kilit özellikler.

“Olayları hata olarak değil, alınacak dersler olarak görüyorum” diyor Brocker. “Hata sürekli yapıyoruz çünkü birçok yönden oldukça takılıp kalmış bir endüstrinin dengesini bozmaya çalışıyoruz.

Düş kırıklıklarıyla başa çıkmanın en iyi yolunun resmin geneline bakmak olduğuna inanıyor. “Dünya geneline yerleştirdiğinizde sorunlarınız çok daha küçük görünüyor. Unutmayın, hiçbir şey ilgisiz değildir. Her gün yaptığınız iş sevdiğiniz işse, bu hiçbir şekilde başarısızlık değildir!”

Bianchini, bakışının odağını korumasına yardımcı olması için her girişimciye 10 hedefini yazmasını öneriyor. Bu hedefleri genel bir hedef tarihiyle şimdiki zamanda yazın, ana hedefinizi listenin başına koyun. Sonra diğer spesifik, destekleyici hedeflerinizi de aynı biçimde yazın.

“Bu yöntem, bir dizi olası hedefleri gerçekleştiren insanları, fırsatları, fikir ve kaynakları kendine çeker gibi görünüyor,” diyor. Çalıştığı ekip bu odaklı yaklaşımı günlük olarak kullanmakta.

“Kendinizi sorgulamayı bırakın ve yapın,” diye ekliyor Whaley. “İşe yaramazsa bile deneyiminizde bir adım ileri gitmiş olacaksınız. Bilmedikleriniz konusunda kaygılanmayın; çalışmaya ve öğrenmeye devam edin. Yola devam ettiğiniz sürece fark yaratırsınız.”

Tüm kadınlarımıza ilham vermesini diliyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

KAYNAK: BLOG MİCROSOFT

No Comments Yet.

Leave a comment

WhatsApp'a Yönlendir
Merhaba!
Ben, Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Yüksel KORKMAZ. Size nasıl yardımcı olabilirim?😊
Önceki yazıyı okuyun:
Windows 10 Evrensel Uygulama Platformu – 2. Bölüm

Dün sizlerle Windows 10 evrensel uyguluma platformuna dair ilk detayları paylaşmıştım. Evrensel uygulama platformunu geliştirirken işe tüm Windows geliştiricilerin bu tek çekirdekten...

Windows 10 Evrensel Uygulama Platformuna İlk Bakış

Barselona’da yapılan Mobil Dünya Kongresi’nde geliştiricilere, Windows 10 geliştirici platformu stratejisi ve evrensel uygulama platformuna ilk bakış sağlayan bir sunum...

Kapat