Yüksel KORKMAZ

+90 506 261 70 70

7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz

Windows 10, şimdi 200 milyonu aşkın cihazda!

windows10

Bir milyardan fazla cihazda Windows 10 kullanılması hedefiyle yola çıkan Microsoft, bugün itibariyle dünyada aylık 200 milyondan fazla cihazda kullanılıyor. Şimdiye kadar ki tüm Windows versiyonlarından daha hızlı büyüyen Windows 10; Windows 7’yi neredeyse %140,  Windows 8’i de yaklaşık %400 oranında geçti.

Windows 10 yüklü cihaz sayısı 200 milyonu aşarken kullanıcılar Windows 10’a yükselterek daha güvenli ve hızlı bir Windows deneyimi yaşıyor. Aynı zamanda yeni deneyimler kazanıp eğleniyor. Kurumsal müşteriler ve eğitim sektöründe de Windows 10 için önemli bir talep gözlemleniyor.

Bugün itibariyle Microsoft’un kurumsal müşterilerinin %76’sı aktif olarak Windows 10’u deneyimliyor. Kurumlarda ve eğitim sektöründe 22 milyonun üzerinde cihaz Windows 10 ile çalışıyor. Windows’un herhangi bir eski sürümüne kıyasla, Windows 10’da daha yüksek bir müşteri memnuniyeti görülmekte. Aralık ayında, 10 milyar saatin üzerinde Windows 10 kullanımıyla bugüne kadar ki en yüksek Windows deneyimini yaşadık. Son zamanlarda, başka bir dönüm noktasına daha ulaştık. Sadece Aralık ayında insanlar Windows 10 ile 11 milyar saatin üzerinde vakit harcadı.

Rakamlarla Windows 10

Windows 10 ile ilgili çarpıcı rakamları da es geçmeyelim. Sadece son bir ay içinde kullanıcılar Microsoft Edge ile 44,5 milyar dakika geçirdi.  Windows’un önceki sürümlerine kıyasla, cihaz başına %30 daha fazla Bing sorgusu yapıldı. Windows 10 resim uygulaması içinde, 82 milyar resim görüntülendi. 2015 yılında oyuncular Windows 10’da 4 milyar saatin üzerinde oyun oynadı. Oyun severler, Windows 10 bilgisayarlarından 6,6 milyarı saati Xbox One oyunlarında kullandı.

Yeni Windows Store’un fark yaratan evreni

Windows Store, geliştiriciler için fırsatlar yaratarak, 2015 yılında daha da büyüdü. Windows 10’daki önemli bir yatırım da, yazılım geliştiricilerin tek bir platform üzerinden Windows 10 cihaz çeşitliliğine ulaşması oldu. PC, tablet, telefon ve birçok başka cihazda tek bir uygulama ve tek bir Windows Store ile uygulamalara ulaşma imkânı bulunuyor.

Yeni Windows Store’un hem tüketiciler hem de kurumlar için yeni tanıtım yüzeyleri ve içerik edinmelerine yardımcı olacak yeni vitrinleri var. Bu yaklaşım, Netflix, NPR, Pandora, Shazam, TuneIn Radio, Twitter, Uber, Wall Street Journal, 1-800-Flowers ve fazlası da dahil olmak üzere 3 milyar ziyaretçi ve daha evrensel uygulamaların da katılımıyla ivme kazanıyor. Önemli geliştiriciler, Windows Store’a Tomb Raider Rise (2016), Minecraft: Story Mode, Telltale Oyun Serisi ve World of Tanks Blitz gibi yeni oyunlar yüklüyor. Bu geliştiriciler milyonlarca kullanıcının oluşturduğu fırsatları görüyor.

Bu yazı, http://blog.microsoft.com adresinden derlenmiştir.

No Comments Yet.

Leave a comment

WhatsApp'a Yönlendir
Merhaba!
Ben, Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Yüksel KORKMAZ. Size nasıl yardımcı olabilirim?😊
Önceki yazıyı okuyun:
DigiGirlz Day 2015’in ardından

Microsoft’un çeşitli lokasyonlarda gerçekleştirdiği DigiGirlz Day etkinliğini, bu yıl İstanbul’da Microsoft Türkiye ve kısa adı Kagider olan Türkiye Kadın Girişimciler...

Office 365 için Aralık’ta neler duyurduk?

Yılbaşı döneminde bile çalışmalarımıza ara vermedik ve yeni uygulamalar ve özelliklerle iş başındaydık. Peki, havadislerimiz ne mi? Mesela Lumia 950...

Kapat